Návod na údržbu teakového interiérového nábytku

Teakové dřevo

Teak pochází z listnatého stromu Tectona Grandis, což je druh tropického dřeva. V současné době je teakové dřevo v Indonésii převážně pěstováno na plantážích, vývoz starého teakového dřeva je zakázán a velmi přísně kontrolován. Náš nábytek je převážně ze starého recyklovaného dřeva, které pochází mimo jiné ze starých zbouraných domů, železničních pražců atp. Jedná se o recyklované, vládou certifikované teaková dřevo.

Teak má světle hnědou až zlatohnědou barvu a pod vlivem světla může mírně ztmavnout. Má také specifický zápach, který lze přirovnat k usušené kůži.

Teak je hladký a měkký. To je způsobeno vysokým obsahem mastných olejů v teakovém dřevě. Je odolný, silný a díky svému krásnému vzhledu velmi vhodný pro výrobu nábytku.

Vlastnosti teakového nábytku:

Je důležité si uvědomit, že teakové dřevo je přírodní produkt, jsou na něm suky, nerovnosti a jiné nedokonalosti. To vše je charakteristika teakového dřeva. Vzhledem k tomu, že většina kusů nábytku je vyrobena z recyklovaného starého dřeva, mohou se v něm objevovat menší díry, které se pak vyspravují jinými kousky dřeva, což může být lehce viditelné. To je součást udržitelného recyklovaného teakového nábytku.

Teakové dřevo se může mírně smršťovat vlivem změny vlhkosti a velkých teplotních rozdílů. To může způsobit malé praskliny v teaku. Jde o naprosto přirozený proces, který však, dle našeho názoru, není špatný, jde pouze o projev charakteru dřeva. V měnících se podmínkách se může teaková prasklina znovu uzavřít. V případě přetrvávajících trhlin lze trhliny vyplnit tmelem.

Teak pochází z tropů, kde je vysoká vlhkost. Teakový nábytek se v Indonésii suší za kontrolovaných podmínek. Je však možné, že vlhkost nábytku je vyšší, než je povoleno, což může být způsobeno mimo jiné přepravou. V kontejneru může dojít ke kondenzaci, která způsobí, že nábytek bude obsahovat větší vlhkost, než je povoleno. V ČR je naopak vlhkost mnohem nižší, zejména v dobře izolovaných českých domech s vytápěním a klimatizací. Proto se doporučuje zajistit konstantní vlhkost pro udržení vašeho teakového nábytku zvlhčovačem nebo zavěšením nádob s vodou na topení.

 

 

Ošetření interiérového nábytku

Můžete se rozhodnout, zda budete udržovat svůj teakový nábytek neošetřený či naopak. U teakových skříní a teakových komod není ošetření potřeba. Naopak intenzivně používaný teakový nábytek, jako jsou teakové stoly, bude stále častěji žít svůj vlastní život. Používáním nábytku bude časem povrch hladší, jedná se o přirozený projev přírodního oleje obsaženého ve dřevě, který vytvoří hladký povrch, teakové dřevo pak může být i o něco tmavší. Časem se mohou objevit skvrny od jídla a nápojů. Pokud jsou stopy po

používání už příliš velké a chcete nábytek očistit, můžete ho vyčistit mýdlovou vodou. Mýdlo rozpusťte ve vodě a otřete stůl vlhkým hadříkem či houbičkou. Pokud mýdlová voda nečistoty neodstraní, můžete zkusit aplikovat jedlou sodu. Nikdy nepoužívejte univerzální čisticí prostředky, neboť tyto čisticí prostředky hodně odmašťují a tím odstraňují přírodní oleje z horní vrstvy teaku. Ve výsledku by byla horní vrstva poněkud porézní, takže mastnota a nečistoty by pak lépe pronikly do stolu. Pokud se nepodaří skvrny vyčistit mýdlovou vodou, je možné váš nábytek lehce obrousit. Udělejte to jemným brusným papírem s co nejjemnější mřížkou. Pokud je brusný papír příliš hrubý, budou teakové chloupky stát vzpřímeně, což způsobí, že se nábytek rychle znovu zašpiní. Čím hladší je povrch, tím lépe je váš nábytek chráněn. Následně můžete povrch nábytku ošetřit prostředkem Hardwaxoil Magic, který však změní barvu dřeva na medově hnědou.
Pokud je změna barvy nežádoucí, můžete povrch ošetřit přípravkem FORTICO MAT. Tento přípravek je ale vhodný pouze pro hladký povrch. Je tedy ideální pro provedení Halus nebo Dengkleh, nedoporučujeme aplikovat na provedení Kasar nebo Erosion.

Návod na použití přípravků Hardwaxoil Magic a FORTICO 1C MAT

Hardwaxoil Magic: Vysoce kvalitní tvrdý voskový olej pro olejování dřevěných povrchů. Má dobrou plnivost, přirozený vzhled, dobrou mechanickou odolnost. Je velmi matný.

Před ošetřením nábytku obsah velmi dobře promíchejte. Aplikujte štětcem, válečkem nebo leštícím strojem. Po nanesení se olej vetře do dřeva ručně hadrem nebo strojně padem. Doporučujeme dva nánosy.

Povrch masivního dřeva očistěte, případně, pokud se jedná o hladký teak, obruste ve směru vláken, odstraňte dřevěný prach a povrch setřete. Následně aplikujte prostředek.

Doba schnutí: Proti prachu 6 hodin, přetiratelný za 12 hodin. Schnutí a vytvrzování je velmi závislé od množství, teploty a větrání v místnosti. Zvýšením teploty a dobrým větráním se sušení zkracuje. Vosk ve dřevě vytvrdává až 5 dní, proto není vhodné nábytek 5 dní po aplikaci umývat vodou.

FORTICO 1C MAT: Lak na dřevěný nábytek. Jedná se o ředitelný lak s vyšším zatížením. Má vynikající chemickou a mechanickou odolnost a je vyroben podle nejnovějších technologií. Je odolný proti poškrábání, nezpůsobuje lesk. Jeho aplikace je jednoduchá a při nanášení nezůstávají stopy po válečku nebo štětci.

Návod: Nanášejte válečkem nebo štětcem ve dvou vrstvách. První nátěr: aplikujte 100 g/m2 a nechte uschnout po dobu 2 nebo 3 hodin. Druhý nátěr: aplikujte 80-100 g/m2 a nechte uschnout po dobu 5-6 hodin.